Jakie zaczepy stosuje się w ciągnikach?

ciągnik

Ciągnik rolniczy musi być funkcjonalny. Powinien być wyposażony w odpowiedni zaczep, dzięki któremu można go agregatować z różnymi maszynami lub przyczepami.

Jakie powinny być zaczepy do ciągników?


Zaczepy do ciągników rolniczych powinny spełniać kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim powinny zapewniać duże kąty wychyleń maszyny lub przyczepy względem ciągnika. Ważne jest też, aby mogły przenosić duże siły poziome. Warto pamiętać, że im większą wytrzymałość ma zaczep, tym cięższą przyczepę lub maszynę można podczepić do ciągnika. Idealny zaczep musi też być wygodny w eksploatacji, a więc powinien umożliwiać łatwe, szybkie i bezpieczne sprzęganie i rozprzęganie ciągnika z przyczepą lub maszyną.

Rodzaje zaczepów stosowanych w ciągnikach:

  1. Zaczep z systemem Piton-fix
    Takie zaczepy nie mają wyjmowanego sworznia. W ich przypadku ucho dyszla zakłada się na stały sworzeń, który jest przyspawany do płaskownika zamontowanego do tylnego mostu ciągnika. Specjalna zapadka ze sworzniem blokującym służy do zabezpieczania ucha dyszla przed wypadnięciem. Są przeznaczone do maszyn typu tandem, tridem i wszystkich innych, które generują duży nacisk na końcówkę dyszla.
  2. Zaczep kulowy
    Zaczep kulowy charakteryzuje się dużą wytrzymałością na naciski pionowe, odpornością na intensywną eksploatację oraz wysokim komfortem użytkowania. Sworzeń jest w nim od góry zakończony kulą, na którą nakłada się końcówkę dyszla maszyny, a następnie zabezpiecza się ją zapadką oraz sworzniem blokującym. Podczas pracy wszelkie luzy na połączeniu dyszla z zaczepem są samoczynnie eliminowane.
  3. Zaczep automatyczny
    Takie zaczepy są trwałe oraz łatwe w użytkowaniu. Dzięki nim można samodzielnie, szybko i wygodnie sprzęgać ciągnik z drugą przyczepą, gdyż wyposażone są w mechanizm samozatrzaskowy.
  4. Zaczep manualny
    Te zaczepy mają prostą budowę i niską cenę. Wymagają ręcznego naprowadzenia ucha dyszla przyczepy do widełek zaczepu oraz ręcznego zamontowania sworznia w uchu.

Polecane artykuły

Brak komentarzy, rozpocznij dyskusję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *