Jak działają automatyczne zaczepy transportowe?

traktor

Bezpieczne i stabilne połączenie ciągnika rolniczego z innymi, potrzebnymi w danym okresie czasu maszynami zależy przede wszystkim od rodzaju wykorzystanego zaczepu. Właśnie dlatego z roku na rok tworzone są coraz nowocześniejsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania i pozwalają na uzyskanie coraz pewniejszego mocowania. Jednym z podstawowych rodzajów zaczepów są automatyczne zaczepy transportowe. Co warto o nich wiedzieć? I w jaki sposób działają? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Sposoby agregowania maszyn – co warto wiedzieć?

Agregując, czyli łącząc ciągnik rolniczy z maszynami należy pamiętanie o kilku podstawowych elementach, które decydują zarówno o efektywności całego procesu, jak i o jego bezpieczeństwie.

Ze względu na sposób agregowania, wyróżniamy trzy podstawowe grupy maszyn. Są to:  

  • maszyny zawieszane, które są łączone z ciągnikiem za pośrednictwem trzypunktowego układu zawieszenia,
  • maszyny półzawieszane, które są łączone za pośrednictwem dolnych cięgieł trzypunktowego układu zawieszenia; 
  • maszyny przyczepiane, w których siły wynikające z ciężaru nie są przenoszone na ciągnik.

Opcją, która cieszy się największą popularnością jest ostatnia, trzecia metoda. Dobierając rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku warto jednak wziąć pod uwagę szereg różnych elementów. Chodzi m.in. o zapewnienie możliwie dużych kątów wychyleń maszyny lub przyczepy względem ciągnika (w płaszczyźnie poziomej i pionowej), możliwość przeniesienia dużych sił poziomych, możliwość przeniesienia dużych sił pionowych, a także szybkie i bezpieczne sprzęganie i rozprzęganie maszyny lub przyczepy z ciągnikiem.

Automatyczny zaczep transportowy – jak działa?

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych rodzajów zaczepów transportowych są elementy automatyczne. Na jakiej zasadzie działają? Ich podstawą jest zamontowany mechanizm zatrzaskowy. W praktyce ucho przyczepy naciska na tzw. języczek, który uruchamia mechanizm i powoduje samoczynne wsunięcie sworznia w ucho dyszla. Ta wygodna i efektywna opcja, nie wymaga pomocy drugiej osoby. Warto jednak pamiętać o konieczności ręcznego podłączenia przewodów pneumatycznych oraz elektrycznych, a jeśli jest to niezbędne także o podłączeniu tzw. szybkozłączy hydraulicznych. 

Jeśli szukasz wysokiej jakości automatycznych zaczep transportowych, sprawdź naszą ofertę. Produkty, które polecamy naszym klientom:

  • są dedykowane na ucho dyszla 40 mm, o sworzniu 38 mm lub 31 mm,
  • cechują się wysoką trwałością oraz łatwą wymianą części zamiennych,  
  • umożliwiają szybkie sprzęganie z drugą przyczepą bez udziału operatora (są samozatrzaskowe), 
  • zapewniają komfort użytkowania dzięki minimalnemu luzowi w wersji ze sworzniem 38 mm,
  • są tworzone przez takich producentów jak: Rockinger, Sauermann, Scharmüller, Walterscheid, 
  • są przeznaczone do ciągników, kombajnów, a także traktorów.

Polecane artykuły

Brak komentarzy, rozpocznij dyskusję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *