Zastosowania zaczepów kulowych

zaczep kulowy

Podstawą wszelkich prac prowadzonych w gospodarstwie rolnym jest niewątpliwie ciągnik. Praktyka pokazuje jednak, że może on spełniać swoją funkcję jedynie w połączeniu z dodatkowymi maszynami i sprzętami. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort w tym zakresie, tworzone są coraz nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne sposoby agregowania przyczep i maszyn. Jednym z takich rozwiązań jest zaczep kulowy. Co warto o nim wiedzieć? I na co należy zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniego zaczepu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Zaczep kulowy – budowa i zastosowanie

Zaczep kulowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na agregację przyczep oraz maszyn rolniczych z ciągnikiem rolniczym. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę przede wszystkim ze względu na swoją specyfikę, a także ze względu na wysoką jakość i szerokie możliwości. Eksperci podkreślają też niezwykłą cechę, jaką jest pozbawione luzów połączenie między maszyną a ciągnikiem. Szczegół ten pozwala na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie różnego rodzaju szarpań i niekorzystnych efektów dźwiękowych. To z kolei sprawia, że komfort jazdy ulega polepszeniu, a bezpieczeństwo osoby prowadzącej maszynę wzrasta.

Kolejną zaletą zaczepów kulowych jest ich uniwersalność: elementy te mogą być wykorzystywane zarówno w rolnictwie, jak i w ogólnym transporcie. Świetnie sprawdzą się w połączeniu ze standardowymi przyczepami oraz z bardziej zaawansowanym sprzętem, takim jak rozrzutniki, czy opryskiwacze. Co warto wiedzieć jeśli chodzi o budowę zaczepu kulowego? Jak sama nazwa wskazuje, jego górna część zakończona jest kulą, na którą nakładana jest końcówka maszyny. Dużą rolę odgrywa także zabezpieczenie zapadką i sworzniem blokującym oraz wykorzystanie specjalnej końcówki zaczepowej.

Czym kierować się przy zakupie?

Czym warto kierować się w czasie zakupu zaczepu kulowego? Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim: 

  • kształt dyszla maszyny, w tym jego profil i przekrój,
  • maksymalny osiągany nacisk pionowy na końcówce dyszla,
  • dopuszczalną masę całkowitą pojazdu: zaczep kulowy nie może mieć mniejszej wartości niż wskazuje DMC przyczepy, a przy tym zaleca się by jego wytrzymałość była wyższa,
  • sposób mocowania, czyli rozmieszczenie otworów montażowych (dostępne warianty to m.in. bok-bok, góra-góra, góra-bok),
  • pozostałe elementy techniczne, takie jak rozstaw śrub mocujących (odległość pomiędzy środkami otworów), średnica otworów na śruby mocujące, wielkość łba śruby oraz wielkość klucza służącego do ich dokręcania.

Jeśli szukasz wysokiej jakości zaczepów kulowych, sprawdź naszą ofertę. Proponowane przez nas produkty służą do połączenia ciągnika z maszyną wyposażoną w dedykowany uchwyt. Warto wybrać je przede wszystkim ze względu na wysoką jakość, wytrzymałość na naciski pionowe, a także długą żywotność. Posiadamy elementy takich producentów, jak Rockinger, Sauermann, Scharmüller, Walterscheid, które są przeznaczone do ciągników, kombajnów i traktorów.  

Polecane artykuły

Brak komentarzy, rozpocznij dyskusję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *