Do czego służy ucho dyszla przyczepy?

zbiór zboża w żniwa

Potencjał rolniczy rośnie wraz z zastosowaniem coraz nowszych i bardziej zaawansowanych narzędzi. Aby jednak w pełni wykorzystać posiadane maszyny, konieczne jest zadbanie o każdy szczegół, w tym o możliwość agregowania przyczepy z ciągnikiem rolniczym. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest użycie ucha dyszla. Czym jest ten element? I jaką rolę pełni? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Czym jest ucho dyszla?

Ucho dyszla, czyli inaczej końcówka dyszla to wysokiej jakości kuty element, zakończony otworem, czyli tzw. okiem, który służy do zaczepiania. 

Wyróżniamy:

  • ucha spawalne dedykowane do maszyn z przednią osią skrętną, w których przypadku końcówki dyszla różnią się średnicą wewnętrzną oka, wymiarami części spawalnej oraz dopuszczalnym uciągiem i naciskiem pionowym,
  • ucha do przykręcania, które są zabezpieczone z tyłu na jedną nakrętkę,
  • ucha flanszowe, które są mocowane w płycie montażowej na od czterech do dwunastu śrubach i które przeznaczone są dla maszyn generujących nacisk pionowy na końcu dyszla.

Elementy te pełnią bardzo ważną rolę, dlatego muszą wykazywać wysoką jakość, wytrzymałość, komfort pracy, a także niskie zużycie jeśli chodzi o eksploatację. Ucho dyszla powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów i zgodnie z najnowszą technologią tworzenia. Konstrukcja musi gwarantować wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamiczne, a także zapewniać łatwość obsługi. Niezwykle ważne jest także dopasowanie do wykorzystywanego sprzętu.  

Do czego służy ten element?

Ucho dyszla przyczepy, tak jak już wspomnieliśmy, jest elementem, który pozwala na doczepianie przyczepy do ciągnika rolniczego. Decyduje więc o możliwości wykorzystania takiej przyczepy w różnego typu pracach rolniczych. 

Podstawą komfortowego działania jest dobranie odpowiedniego elementu, który będzie zapewniał poprawną agregację przyczepy z ciągnikiem. Ważne jest sprawdzenie parametrów ucha dyszla przyczepy i zwrócenie uwagi na m.in.:

  • uciąg ucha dyszla (wartość ta powinna mieścić się w zakresie 100 – 200 kN),
  • nacisk pionowy na dyszel (wartość ta oznacza dopuszczalny nacisk na dyszel lub zaczep ciągnika w kilogramach).

Polecane artykuły

Brak komentarzy, rozpocznij dyskusję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *