Do czego służą tzw. belki polowe?

opryskiwacz

Współczesne rolnictwo to produkcja na dużą skalę, związana z uprawą dużego areału ziemi i osiąganiem wysokich plonów. Aby jednak takie oblicze prowadzenia gospodarstwa było możliwe, konieczne jest stosowanie nowoczesnych narzędzi i maszyn wyposażonych w dodatkowe akcesoria. Jednym z elementów, który zasługuje na szczególną uwagę jest tzw. belka polowa. Czym jest? I dlaczego ma tak duże znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest tzw. belka polowa?

Belka polowa to element opryskiwacza, który spełnia szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim wpływa na wydajność maszyny, a także na szybkość pracy i ogólne jej możliwości. Dzięki swojej budowie belka odpowiada również za precyzyjność w kwestii aplikacji środków ochrony roślin, co pozwala na działanie zgodnie z aktualnymi wymogami. 

Niezwykle ważne jest dobranie rodzaju belki do naszych potrzeb, a także do rodzaju uprawianej roślinności. Kluczowe cechy to m.in. szerokość robocza belki, możliwość jej podniesienia na określoną wysokość (czynnik ten jest ważny zwłaszcza w przypadku roślin wysokich, takich jak kukurydza czy słonecznik), ale także odległość belki od reszty konstrukcji opryskiwacza (chodzi o eliminację zjawiska samooprysku).

Czym powinna się charakteryzować belka polowa?

Belka polowa pełni bardzo ważną funkcję, dlatego jej konstrukcja musi być niezawodna i profesjonalna. Na szczególną uwagę zasługują elementy o dużej szerokości roboczej, sięgającej powyżej dwunastu metrów. Takie propozycje są zaawansowane technologicznie i bazują na wykorzystaniu systemu zawieszania niezależnego. Belki polowe, niezależnie od swojej wielkości, posiadają też szereg przydatnych funkcji. Jedną z nich jest możliwość złożenia jednego z ramion – niezbędna, gdy napotykamy jakieś przeszkody albo tzw. obiekt wrażliwy. Takie możliwości są dostępne dzięki zastosowaniu systemu hydraulicznego.

Innym ważnym czynnikiem jest możliwość monitorowania oprysków w nocy, czyli w porze kiedy przeprowadzanych jest wiele prac polowych (m.in. ze względu na mniejsze wiatry lub mniejszą aktywność pszczół). Właśnie temu celowi służy zastosowanie wysokiej jakości świateł LED, które pozwalają dostrzec przeszkodę oraz zwiększają bezpieczeństwo rolnika, sprawiając, że obsługa maszyny jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Inne cechy belek polowych, na które należy zwrócić uwagę to:

  • stabilność zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i w płaszczyźnie poziomej, która jest kluczowa zwłaszcza w przypadku belek o większych szerokościach roboczych (przekraczających obecnie nawet pięćdziesiąt metrów),
  • utrzymanie odpowiedniej odległości rozpylacza od opryskiwanej powierzchni na całej szerokości belki roboczej (wpływ na to ma system zawieszenia, system kierowania, system położenia belki polowej, a nawet podświetlenie i monitoring),
  • dopasowanie do nowoczesnych systemów GPS, co pozwala uniknąć podwójnego oprysku, a także uniknąć oprysku obiektów wrażliwych.

Polecane artykuły

Brak komentarzy, rozpocznij dyskusję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *