Charakterystyka zaczepów transportowych

zaczep transportowy

Jedną z czynności stanowiących podstawę pracy na roli jest agregowanie, czyli łączenie, przede wszystkim ciągnika z przyczepami lub maszynami rolniczymi. Dzięki temu można je łatwo transportować, a także w pełni wykorzystywać ich potencjał podczas robót. Najprostszym i równocześnie najpopularniejszym sposobem dokonywania takiego połączenia jest użycie zaczepów. Istnieje ich kilka rodzajów, różniących się przede wszystkim zastosowaniem i budową. Najważniejszym podziałem jest wyszczególnienie zaczepów transportowych oraz rolniczych. Te pierwsze służą przede wszystkim do holowania przyczep oraz maszyn, podczas gdy zadaniem drugich jest łączenie ciągnika z maszynami do pracy w polu. Dziś przyjrzymy się zaczepom transportowym. 

Czym powinny cechować się zaczepy transportowe? 

Aby odpowiednio wywiązywać się z powierzanych im zadań, zaczepy do maszyn rolniczych powinny charakteryzować się konkretnymi cechami. Muszą między innymi: 

  • umożliwiać szybkie i łatwe łączenie 
  • być wytrzymałe i radzić sobie ze znoszeniem dużego obciążenia 
  • zapewniać duże kąty odchylenia przyczepy lub maszyny w stosunku do ciągnika, aby umożliwić łatwe skręcanie i zapewnić łączeniu większą trwałość 
  • nie wpływać negatywnie na właściwości trakcyjne ciągnika 

Każda z tych cech ma duży wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort pracy rolnika. 

Wybrać zaczepy automatyczne czy ręczne? 

Podłączanie ręcznych zaczepów transportowych potrafi sprawić problem. Choć ich konstrukcja jest zazwyczaj bardzo prosta, podczas ich łączenia niezwykle łatwo o wypadek. Czynność ta wymaga więc zachowania szczególnej ostrożności. Najczęściej jest do tego również potrzebna osoba trzecia. Z tego powodu zaczepy automatyczne są zarówno bezpieczniejsze, jak i łatwiejsze w używaniu. W tym przypadku wystarczy jedynie uruchomić mechanizm, aby poszczególne części same się ze sobą połączyły. Znacznie zmniejsza to szansę niebezpiecznego wypadku i eliminuje konieczność poproszenia o pomoc dodatkowej osoby. Dzięki tym zaletom zaczepy automatyczne zyskują coraz większą popularność i powoli wypierają swoje ręczne odpowiedniki. 

Polecane artykuły

Brak komentarzy, rozpocznij dyskusję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *